Största ägare & ägarstruktur

Nobinas 10 största aktieägare är följande:

aktieagare_30_sep_2019.xlsx

Per 30 september 2019Antal aktier% av röster och kapital
Invesco49697065,6%
Danske Invest Fonder28021413,2%
Otus Capital Management25183132,9%
Tredje AP-fonden24059612,7%
Artemis23911342,7%
Dimensional Fund Advisors22627972,6%
Avanza Pension20895692,4%
Öhman Fonder18230342,1%
BMO Global Asset Management17706532,0%
Deutsche Asset & Wealth Management13778271,6%
Summa tio största aktieägarna24 411 13527,6%
Styrelse och ledning948 4711,1%
Övriga aktieägare62 996 07671,3%
Totalt88 355 682100%
Källa: Monitor och Nobina
Per 30 juni 2019Antal aktier% av röster och kapital
Invesco49697065,6%
JP Morgan Asset Management41437464,7%
Danske Invest Fonder27104693,1%
Artemis25408242,9%
Otus Capital Management25183132,9%
Tredje AP-fonden24525632,8%
BMO Global Asset Management22885002,6%
Dimensional Fund Advisors22506732,5%
Avanza Pension22187632,5%
Öhman Fonder18085422,0%
Summa tio största aktieägarna27 902 09931,6%
Styrelse och ledning917 0041,0%
Övriga aktieägare59 536 57967,4%
Totalt88 355 682100%
Källa: Monitor och Nobina
Per 31 mars 2019Antal aktier% av röster och kapital
JP Morgan Asset Management76523048,7%
Invesco49697065,6%
Artemis26332473,0%
Otus Capital Management25183132,9%
Tredje AP-fonden23327882,6%
SEB Fonder23022832,6%
BMO Global Asset Management22755642,6%
Dimensional Fund Advisors21890672,5%
Danske Invest Fonder20949842,4%
Öhman Fonder15012301,7%
Avanza Pension30 469 48634,5%
Styrelse och ledning906 8711,0%
Övriga aktieägare56 979 32564,5%
Totalt88 355 682100%
Källa: Monitor och Nobina
Per 30 december 2018Antal aktier% av röster och kapital
JP Morgan Asset Management882819510,0%
Invesco49697065,6%
Otus Capital Management25183132,9%
Tredje AP-fonden23327882,6%
SEB Fonder22330562,5%
Danske Invest Fonder21749382,5%
Artemis20693082,3%
Dimensional Fund Advisors18790342,1%
BMO Global Asset Management15702711,8%
Öhman Fonder14902001,7%
Summa tio största aktieägarna30 065 80934,0%
Styrelse och ledning906 8711,0%
Övriga aktieägare57 383 00264,9%
Totalt88 355 682100%
Källa: Monitor och Nobina
Per 30 september 2018Antal aktier% av röster och kapital
JP Morgan Asset Management889949310,1%
Invesco49697065,6%
SEB Fonder26573513,0%
Otus Capital Management25183132,9%
Danske Invest Fonder21902892,5%
Tredje AP-fonden20330882,3%
Swedbank Robur Fonder17315662,0%
Artemis16771171,9%
Öhman Fonder16618921,9%
Dimensional Fund Advisors15981651,8%
Summa tio största aktieägarna29 936 98033,9%
Styrelse och ledning887 0001,0%
Övriga aktieägare57 531 70265,1%
Totalt88 355 682100%
Källa: Monitor och Nobina
Per 30 juni 2018Antal aktier% av röster och kapital
JP Morgan Asset Management65993586,5%
Invesco49697065,9%
Swedbank Robur Fonder31601133,9%
SEB Fonder27157253,6%
Otus Capital Management25183133,4%
Danske Invest Fonder20245322,8%
Tredje AP-fonden17289552,1%
Artemis16771172,0%
Öhman Fonder16568662,0%
Dimensional Fund Advisors15981651,8%
Summa tio största aktieägarna28 648 85032,4%
Styrelse och ledning887 0001,0%
Övriga aktieägare58 819 83266,6%
Totalt88 355 682100%
Källa: Monitor och Nobina
Per 31 mars 2018Antal aktier% av röster och kapital
Invesco57534956,5%
Swedbank Robur Fonder51951135,9%
SEB Fonder34476013,9%
JP Morgan Asset Management31963323,6%
Danske Invest Fonder29834573,4%
Artemis24433972,8%
Deutsche Asset & Wealth Management18436392,1%
Länsförsäkringar Fonder17881022,0%
Tredje AP-fonden17728042,0%
Avanza Pension16295101,8%
Summa tio största aktieägarna30 053 45034,0%
Styrelse och ledning2 137 3162,4%
Övriga aktieägare56 164 91663,6%
Totalt88 355 682100%
Källa: Monitor och Nobina
Per 31 december 2017Antal aktier% av röster och kapital
Swedbank Robur Fonder6 898 6387,81%
Invesco5 753 4956,51%
Danske Invest Fonder3 289 8763,72%
Artemis2 443 3972,77%
Tredje AP-fonden2 255 0092,55%
Deutsche Asset & Wealth Management2 179 5262,50%
Svolder2 145 7912,43%
SEB Fonder2 054 0442,32%
Avanza Pension1 943 6062,20%
Länsförsäkringar Fonder1 816 8922,06%
Summa tio största aktieägarna30 780 27434,87%
Styrelse och ledning2 134 1162,42%
Övriga aktieägare55 441 29262,71%
Totalt88 355 682100,00%
Källa: Monitor och Nobina
Per 30 september 2017Antal aktier% av röster och kapital
Invesco57534956,50%
Swedbank Robur Fonder44094535,00%
Öhman Fonder37622564,30%
Danske Invest Fonder35786804,10%
Tredje AP-fonden25592982,90%
Evermore Global Advisors, LLC24804772,80%
Artemis24433972,80%
Avanza Pension21418572,40%
Länsförsäkringar Fonder21179512,40%
JP Morgan Asset Management15822661,80%
Summa tio största aktieägarna30 829 13034,90%
Styrelse och ledning2 132 1162,40%
Övriga aktieägare55 394 43662,70%
Totalt88 355 682100,00%
Källa: Monitor och Nobina
Per 30 juni 2017Antal aktier% av röster och kapital
Invesco57534956,5%
Swedbank Robur Fonder44094535,0%
JP Morgan Asset Management41593844,7%
Franklin Templeton38307224,3%
Öhman Fonder37743044,3%
Danske Invest Fonder34619983,9%
Bluemountain Capital28492973,2%
Tredje AP-Fonden26470303,0%
Evermore Global Advisors Fonder24804772,8%
Artemis24433972,8%
Summa tio största aktieägarna35 809 55740,5%
Styrelse och ledning2 086 7162,4%
Övriga aktieägare50 459 40957,1%
Totalt88 355 682100,0%
Source: Monitor och Nobina
Per 31 mars 2017Antal aktier% av röster och kapital
Invesco61542227,0%
Swedbank Robur Fonder42894534,9%
JP Morgan Asset Management41593844,7%
Franklin Templeton38307224,3%
Danske Invest Fonder37864134,3%
Öhman Fonder36388254,1%
Bluemountain Capital28492973,2%
Copper Rock Capital Partners28285573,2%
Evermore Global Advisors, LLC24804772,8%
Artemis23736682,7%
Summa tio största aktieägarna36 391 01841,2%
Styrelse och ledning2 086 7162,4%
Övriga aktieägare49 877 94856,5%
Totalt88 355 682100,0%
Source: Monitor och Nobina
Per 31 december 2016Antal aktier% av röster och kapital
JP Morgan Asset Management74963288,48%
Invesco Limited63220157,16%
Danske Invest Fonder36351624,11%
Öhman Fonder32702303,70%
Bluemountain Capital28492973,22%
Copper Rock Capital Partners28285573,20%
Evermore Global Advisors Fonder24804772,81%
Länsförsäkringar Fonder20058822,27%
Tredje AP-Fonden18470302,09%
SEB Fonder16772171,90%
Summa tio största aktieägarna34 412 19538,9%
Styrelse och ledning2 086 7162,4%
Övriga aktieägare51 856 77158,7%
Totalt88 355 682100,0%
Source: Holdings och Nobina
Per 30 september 2016Antal aktier% av röster och kapital
Invesco Limited85220159,6%
Copper Rock Capital Partners49755045,6%
JP Morgan Asset Management46791245,3%
Danske Invest Fonder39698874,5%
Evermore Global Advisors Fonder36166104,1%
Handelsbanken Fonder33307303,8%
Bluemountain Capital28492973,2%
Tredje AP-Fonden/AP327303863,1%
Länsförsäkringar Fonder20727832,3%
Öhman Fonder19364542,2%
Summa tio största aktieägarna38 682 79043,8%
Styrelse och ledning2 066 7162,4%
Övriga aktieägare41 487 95846,9%
Totalt88 355 682100,0%
Source: Holdings och Nobina
Per 30 juni 2016Antal aktier% av röster och kapital
Invesco Limited8 522 0159,6%
BlueMountain Capital 8 475 2669,6%
Copper Rock Capital Partners4 975 5045,6%
JP Morgan Asset Management4 679 1245,3%
Handelsbanken Fonder3 920 2484,4%
Evermore Global Advisors 3 251 7103,7%
Danske Invest & Danica Pension3 134 8213,5%
Tredje AP-fonden/AP32 939 4343,3%
Fjärde AP-Fonden/AP42 441 4842,8%
Länsförsäkringar Fonder2 440 4332,8%
Summa tio största aktieägarna44 780 03950,7%
Styrelse och ledning2 087 6852,4%
Övriga aktieägare41 487 95846,9%
Totalt88 355 682100,0%
Source: Holdings och Nobina
Per 31 mars 2016Antal aktier% av röster och kapital
Sothic Capital10 426 52011,8%
Invesco Limited8 522 0159,6%
BlueMountain Capital 8 475 2669,6%
Copper Rock Capital Partners4 975 5045,6%
Fjärde AP-Fonden/AP44 688 5995,3%
Tredje AP-fonden/AP33 673 2714,2%
Evermore Global Advisors 3 251 7103,7%
Handelsbanken Fonder3 000 0343,4%
Danske Invest & Danica Pension2 553 7282,9%
Länsförsäkringar Fonder2 276 2252,6%
Summa tio största aktieägarna51 842 87258,7%
Styrelse och ledning2 085 3852,4%
Övriga aktieägare34 427 42539,0%
Totalt88 355 682100,0%
Source: Holdings och Nobina
Per 31 december 2015Antal aktier% av röster och kapital
Sothic Capital10 426 52011,8%
Invesco Limited8 522 0159,6%
BlueMountain Capital 8 475 2669,6%
Fjärde AP-Fonden/AP44 976 5995,6%
Copper Rock Capital Partners4 975 5045,6%
Tredje AP-fonden/AP33 799 1514,3%
Evermore Global Advisors 3 217 8103,6%
Danske Invest & Danica Pension2 331 7522,6%
Länsförsäkringar Fonder2 204 6622,5%
Deutsche 1 964 0692,2%
Summa tio största aktieägarna50 893 34857,6%
Styrelse och ledning2 082 3852,4%
Övriga aktieägare35 379 94940,0%
Totalt 88 355 682100,0%
Source: Holdings och Nobina
Per 30 september 2015Antal aktier% av röster och kapital
Sothic Capital10 426 52011,8%
BlueMountain Capital 8 475 2669,6%
Invesco Limited5 102 3535,8%
Fjärde AP-Fonden/AP44 976 5995,6%
Copper Rock Capital Partners4 975 5045,6%
Anchorage Capital Group LLC4 425 0005,0%
Tredje AP-fonden/AP33 346 4093,8%
Deutsche 2 006 6282,3%
Evermore Global Advisors 1 836 1102,1%
Credit Suisse 1 619 0141,8%
Summa tio största aktieägarna47 189 40353,4%
Styrelse och ledning2 082 3852,4%
Övriga aktieägare39 083 89444,2%
Totalt 88 355 682100,0%
Source: Holdings och Nobina
Per 17 juni 2015Antal aktier% av röster och kapital
Sothic Capital 10 426 52012%
BlueMountain7 574 2709%
JPMIM6 000 0007%
Invesco4 969 7066%
Anchorage (AIO III Finance)4 425 0005%
Fidelity International4 400 0005%
TT International4 400 0005%
DWS Deutsche Gesellschaft fur Wertpapier4 400 0005%
Citadel4 000 0005%
Copper Rock3 095 0434%
Summa tio största aktieägarna53 690 53961%
Styrelse och ledning2 082 3852%
Övriga aktieägare32 582 75837%
Totalt 88 355 682100%

BOLAGSSTYRNING

Läs mer

HÅLLBARA AFFÄRER

Läs mer

OM KONCERNEN

Läs mer